ICM-trainer en HR-professional Nikki van Zunderd gooide het roer om

Ze verhuisde naar Oostenrijk. Tussen de bergen en frisse lucht combineert ze nu online trainingen voor ICM met het organiseren van persoonlijke ontdekkingsreizen. Vanuit haar nieuwe thuis vertelt Nikki over haar route naar het trainersvak, haar unieke aanpak en de lessen die ze graag doorgeeft aan anderen.

“Toen ik HR-coördinator was, merkte ik dat het kantoorwerk me niet gelukkig maakte”

“Met name het binnen zitten brak me op,” vertelt Nikki. “Om erachter te komen waar mijn passie lag, bedacht ik me: wat vond ik vroeger altijd leuk? Dat was skiles geven en reisleider zijn, maar hoe moest ik dat vertalen naar mijn professionele leven?” Ze kwam tot de realisatie dat ze trainer wilde worden, al lukte dit plan niet gelijk. “Ik was 26 en dat vonden veel bedrijven te jong. Totdat een directeur, met wat aanmoediging van zijn vriendin, toch besloot om mij een kans te geven. ‘Je was zelf 26 toen je dit bedrijf begon!’ had zijn vriendin tegen hem gezegd toen hij twijfelde om mij aan te nemen. Hij gaf mij daarop het voordeel van de twijfel. Het trainersvak heeft Nikki vervolgens in de praktijk geleerd. “Ik heb geen opleiding tot trainer gevolgd maar ik ben gelijk aan de slag gegaan. Het werkte voor mij het beste om het gewoon te doen en te leren in de praktijk. Natuurlijk heb ik later toch nog opleidingen gedaan, en ik had mijn universitaire diploma al, maar die waren meer om specifieke vaardigheden te ontwikkelen.” Toch kroop het bloed waar het niet gaan kan. “Vorig jaar ben ik naar het dorp in Oostenrijk verhuisd waar ik vroeger al skiles gaf. Vanuit hier train ik online voor ICM en organiseer ik actieve, persoonlijke retraites waarin ik mensen help hun innerlijke drijfveren te vinden.”

Wat Nikki typeert als trainer?

Ze denkt even na. “Ik krijg vaak terug dat ik moeilijke concepten op een makkelijke manier kan uitleggen. Dat komt volgens mij doordat ik veel verschillende groepen heb getraind, van fabrieksmedewerkers tot accountants. Het is een uitdaging, maar ik hou ervan om complexe onderwerpen begrijpelijk te maken voor iedereen.” Daarnaast is het actieve element in haar trainingen typerend. “Ik hou zelf ongelofelijk van beweging en dat breng ik terug in mijn werk. Of het een discussie is, een oefening buiten of een creatieve opdracht: ik zorg ervoor dat mensen leren door iets te dóén.” Dat actieve element past bij haar liefde voor buiten zijn. “Frisse lucht geeft energie en haalt mensen uit de sleur van binnen zitten. Ik merk ook in mijn lesgroepen en retraites dat mensen zich sneller openstellen als ze buiten zijn. Ze durven meer, voelen zich vrijer en hebben meer lol. Dat maakt een training niet alleen effectiever, maar ook leuker,” vertelt Nikki bevlogen.

Meer over HRM lees je op onze ICM Campus

Ook benadrukt ze in haar HR-trainingen het belang van contact maken

“Als HR-professional is dat essentieel,” legt ze uit. “Bijvoorbeeld als iemand langdurig ziek is geweest en komt re-integreren. Organiseer zo’n eerste gesprek dan niet in een statische setting op kantoor, maar ga eens een rondje wandelen. Buiten voelt alles minder zwaar en meer ontspannen, waardoor het contact opener wordt en je écht contact maakt.” Dit geldt ook voor andere HR-casussen. “Het gaat niet alleen om de regels en de processen, maar om hoe je met mensen omgaat. Dus durf meer te varen op je gevoel en kijk vervolgens wat daarbij past, in plaats van tips en tricks uit de boekjes te gebruiken.”

Hoewel Nikki al jaren traint, wil ze zelf ook blijven leren

“Veel organisaties zijn heel praktisch en zakelijk ingericht, terwijl verbinding maken en goed luisteren uiteindelijk het verschil maken. Wat ik dus nog beter wil kunnen, is mensen en bedrijven meenemen in een zachtere aanpak. Daarnaast kom ik als trainer regelmatig bij bedrijven waar hierin soms een grotere cultuurverandering nodig is. Het is lastig om als tijdelijke trainer een blijvende impact te maken. Daar zou ik nog beter in willen worden.”

Voor de inspiratiezoekenden heeft ze een waardevolle boekentip

Namelijk: Geweldloos Communiceren van Marshall Rosenberg. “Dit boek helpt je helder en rustig te communiceren, ook als je geneigd bent direct in de verdediging te schieten. In HR kan dit enorm nuttig zijn. Werknemers komen bijvoorbeeld regelmatig hun beklag doen bij HR – ‘dit is niet goed geregeld, dat is niet goed geregeld’. Maar als je daar écht op doorvraagt, ontdek je dat er iets heel anders speelt. Dit boek helpt je om die laag dieper te komen.”

Meer leren over het HR-vak?

Neem eens een kijkje in het HRM-aanbod van ICM. In onze HR Basisopleiding leer je bijvoorbeeld de benodigde basis voor een carrièreswitch. Maar ook de training Selectiegesprekken voeren bieden wij aan. Weet je niet welke opleiding bij jou past? Neem contact op met één van onze studieadviseurs via 030-2919888 of via info@icm.nl.